Local

Tunurile Vioricai Pavel au adus linistea in tabara ieseana

Publicat: 23 apr. 2001
9

•CFR – CSM Iasi XXI – Otelul Galati: 29 – 27 (15 – 15), in etapa a XV-a din Liga Nationala de handbal feminin •Antrenoarea galateana i-a facut „boi” pe arbitri, dupa meci

Asa cum ne-am obisnuit, fiecare partida a iesencelor de pe teren propriu are un dramatism aparte, finalurile nefiind recomandate cardiacilor. Sambata, in meciul cu Otelul, formatia antrenata de Veniamin Lupan a fost in mai multe randuri superioara celei oaspete, victoria fiind mai mult decat meritata. Gazdele au condus primele pe tabela, 1 – 0 (min 1), dupa care, galatencele au trecut la conducere si nu au cedat initiativa pana spre finalul primei reprize. Iesencele au reusit sa preia conducerea in minutul 21 (scor 12 – 11), insa, nu au putut pastra infimul avantaj, prima parte luand final cu scorul de 15 – 15. La reluare, gazdele au avut in Viorica Pavel un „tunar” desavarsit, adevaratele torpile din 9 m ale ex-bucurestencei ridicand nu o data sala in picioare. Elevele Alexandrinei Oprea au pornit mai bine dupa pauza si au condus cu 18 – 16 (min. 35). Gazdele au revenit, au preluat conducerea cu 19 – 18 si s-au distantat pana in minutul 48 la patru goluri (24 – 20), gratie aruncarilor excelente ale Vioricai Pavel. Ca de obicei, ultimele zece minute au fost incandescente. Handbalistele de pe Dunare s-au apropiat la doua goluri in minutul 50 (24 – 22), gazdele au refacut rapid avantajul (26 – 22 in minutul 52) si se parea ca victoria va fi obtinuta usor de fetele lui Lupan. Spre surprinderea tuturor, Otelul s-a apropiat amenintator la un singur gol cu un minut si jumatate inainte de final si au avut chiar atacul, insa, Spatariu a aparat sutul lui Artene, reaprinzand sperantele in „Polivalenta”. Arbitrii acorda lovitura de la 7 m pentru gazde la urmatorul atac, Abalasei inscrie, oaspetele reduc din diferenta cu 40 de secunde inainte de final prin Pintilei-Alexescu si gazdele nu trebuiau decat sa reziste 35 de secunde fara a primi gol, avand si atacul. Cand mai erau 15 secunde de joc, CFR – CSM Iasi XXI beneficiaza de o alta aruncare de la 7 m, Abalasei inscrie si cele trei puncte intrau in contul formatiei lui Lupan, spre disperarea antrenoarei galatene. „Arbitrii sunt niste boi”, rasuna declaratia Alexandrinei Oprea dupa meci, pe holul salii. Una peste alta, victorie extrem de pretioasa pentru iesence, care inca mai spera la ramanerea pe prima scena dupa ce au dovedit ca la Iasi pot fi invinse echipe ca Rapid sau Otelul, cu vechi state in Cupele Europene.

Au evoluat formatiile:
CFR – CSM Iasi XXI: Spatariu – Tanu 5, Pavel 10 (2X7m), Abalasei 6 (4), Moruz 3, Grosu 2, Sandu 2; Ghiuzan, Ciocoiu, Lungu.
Otelul Galati: Goldic – Chisiev 2, Pintilei 1, Mincan 2, Artene 11 (2), Asandei 1, Tudorache 5; Marin, Palarie 1, Gologan 1, Talaba 2, Cioaric 1.
Au arbitrat corect Ion Tibu si Horatiu Belu, ambii din Bucuresti.
Alte rezultate: RAT Antilopa Bucuresti – „U” Ursus Cluj: 27 – 26, Silcotub Zalau – „U” Remin Deva (35 – 16), Oltchim Rm. Valcea – ERA Baia Mare (37 – 15), Rulmentul Brasov – Hidrotehnica Petromin Constanta: 30 – 24. Partida dintre Fibreanylon Savinesti si Rapid a fost amanata din cauza meciului bucurestencelor contand pentru Supercupa Europei.